sobota, 23 kwietnia 2011

Pępek u noworodków

Pępek u noworodków wymaga specjalnego postępowania, aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom bakteryjnym.Oczywicie wydawałoby się, że to nie problem opatrzeć pępek po narodzinach, ale wielu z hodowców o tym zupełnie zapomina, wielu także nie przywiązuje do tego wagi.Pępek to naturalne połączenie matki z płodem, za pomocą którego m.in. płód się odżywia.Podczas porodu, ale także czasem przed lub po porodzie połączenie to ulega przerwaniu. Jest to ważny moment w życiu noworodka, bo po pierwsze musi się usamodzielnić, po wtóre przerwana pępowina staje się bramą wniknięcia drobnoustrojów chorobotwórczych, a te z kolei mogą doprowadzić do niebezpiecznych stanów chorobowych tj. zapalenie pępka czy narządów wewnętrznych, a nawet do posocznicy i zejcia smiertelnego.Dlatego własnie zabezpieczenie pępka jest tak ważne.
Po pierwsze po porodzie należy podwiązać i odciąć sznur pępowinowy na odpowiednią długosć-u małych zwierząt ok 2-3cm, u dużych ok 4-5cm.Bardzo często noworodek rodzi się z oberwaną pępowiną, to naturalne i nie należy się tym przejmować. Zdarza się jednak u niektórych zwierząt krwotok z naczyń pępkowych, który nie zahamowany doprowadzi do wykrwawienia noworodka. Dosć często występuje to u cieląt. Możemy wtedy spróbować poradzić sobie z tym samemu(należy podwiązać kikut grubą nicią), ale lepiej wezwać lekarza weterynarii, który oprócz zatamowania krwotoku, poda równierz antybiotyk zapobiegający ewentualnemu zakażeniu.
Po drugie musimy zdezynfekować kikut najlepiej preparatem jodowym lub z antybiotykiem.Polecam preparaty w sprayu, są wygodne i można ich używać też do innych celów.
Po trzecie należy kontrolować stan pępka przez najbliższe 2 tygodnie, gdyż nawet wtedy może dojsć do zakażenia. Wszelkie powiększenie, bolesnoć lub wycieki należy poważnie traktować i interweniować lub poprosić o pomoc lekarza.
Po czwarte po porodzie musimy zapewnić noworodkowi odpowiednie suche i czyste legowisko i utrzymywać je we własciwym stanie.
Gdy te warunki spełnimy możemy być pewni, że nasze zwierzę, czy to duże czy małe będzie po prostu.....zdrowe.:)

pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz